Haber

Ders saatleri değişti mi? Ders saatlerinde son durum nedir, neden değiştirildi?

Ders saatleri değişti mi? Sorusu okullarda uyum haftasının başlamasıyla gündeme geldi ve vatandaşlar tarafından merak edildi. Yeni eğitim dönemine birkaç gün kala yapılan değişiklikler akıllarda soru işareti yarattı. Peki ders saatleri değişti mi? Ders saatlerinde son durum nedir, neden değiştirildi? İşte MEB’in yaptığı yeni değişiklikler.

DERS SAATLERİ DEĞİŞTİ Mİ?

Haftalık ders programına göre din dersleri 16 saat sürüyordu. Birinci sınıflarda Arapça derslerinin 18 saate kadar verilmesinin önü açıldı.

MEB TARAFINDAN DERS ÇIKIŞ SAATLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA;

Ortaöğretim kurumlarında bir dersin süresi 40 dakikadır. Ders ortasında dinlenme süreleri okul yönetimleri tarafından belirlenir. Derslerin başlama, bitiş ve öğle arası dinlenme süreleri, okul müdürünün başkanlığında okul grup başkanları ve okul öğrenci temsilcisinden oluşan komisyon tarafından il çalışma takvimine göre, ilgili mevzuat dikkate alınarak belirlenir. ortaöğretim kurumunun özellikleri, uygulanan programlar, çevre ve ulaşım kuralları. Ders ortasında dinlenme süresi 10 dakikadan, öğleden sonra dinlenme süresi ise 45 dakikadan az olamaz. Ancak ikili eğitim veren okullarda bu süreler daha kısa olabilir.

Grup öğretmenler kurulunun önerisi ve okul müdürünün onayı ile dersler bloklar halinde de yapılabilir. Ancak her blok ders iki ders saati ile sınırlıdır.

Mesleki ve teknik ortaöğretim programlarında mesleki alan uygulamalarına ilişkin derslerin okul/kurumun atölye ve laboratuvarlarında yapılması halinde bir ders saati 40 dakika, işletmelerde yapılması halinde 60 dakikadır. Okulda veya işyerinde staj süresi 60 dakika üzerinden değerlendirilir.

İşletmelerde mesleki eğitimin gün içerisinde yapılması esastır. Ancak 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 73’üncü maddesine göre sektörün özellikleri ve program türü, iklim kuralları ve çalışan işletmelerin özellikleri dikkate alınarak sanayi ile ilgili işler dışındaki diğer sektörlerde mesleki eğitim verilmesi yılın belirli dönemlerinde İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu kararıyla belirlenir. Gece de saat 22.00’yi geçmeyecek şekilde yapılabilir.

Anadolu imam hatip liselerinde eğitim-öğretim yılı boyunca; İmam, vaiz, vaiz, müezzin, Kur’an kursu öğretmenliği ve benzeri mesleki uygulamaya yönelik eğitimler ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde yürütülmektedir.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu