Haber

Düzce Şeker Kamışı Pekmezi Coğrafi İşaret Denetiminden Geçti

Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün başvuruları sonucunda coğrafi işaret tescili alan “Düzce Şeker Kamışı Pekmezi” üretimi yerinde incelenerek coğrafi işaret kontrolü yapıldı.

Çilimli ilçesine bağlı Zirve köyünde 10 dönümlük alanda şeker kamışı üretimi yapan çiftçi Ahmet Kutlu’nun pekmez üretim aşamasını inceleyen ve konu hakkında bilgi alan Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, “Şeker Kamışı Pekmezi bir şeker kamışı pekmezidir. İlimizin önemli yerel zenginliği ve coğrafi işaret tescili almış 14 üründen biri.Coğrafi işaret.” “Markalı ürünlerin tarımsal üretimde markalaşma, tanıtım, reklam ve ürünlerin katma değerini artırma gibi büyük avantajları vardır” dedi.

Uzun, müdürlük olarak coğrafi işaret tescili yaparak Düzce’ye özgü eserlerin bilinirliğini ve marka değerini artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Böylece bu alanda üretim yapan üretici sayısı, üretim alanları ve miktarları artırılacak ve Bölge ekonomisine katkı sağlayacak, üretiminin sürekliliğini sağlayarak coğrafi işaret tescilli şeker kamışı pekmezinin değerine katkıda bulunacaktır.” Üreticilerimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.

Tarlada hasat edildikten sonra pres makinesinde preslenen şeker kamışından elde edilen tatlı su, hiçbir katkı maddesi ilave edilmeden kazanlara aktarılarak odun ateşinde kaynatılarak şeker kamışı pekmezi elde ediliyor. – DÜZCE

susuzhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu