Yaşam

Netflix araştırması: Türkiye’ye ilgi artıyor

Netflix’in yedi ülkede gerçekleştirdiği “Kültürel Yakınlık Araştırması” yayınlandı. Bu yıl ikincisi düzenlenen araştırmaya ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İspanya, Suudi Arabistan ve Şili’den 13 bin kişi katıldı.

Uluslararası bağımsız araştırma kuruluşu Basis Research tarafından yürütülen araştırmadan bazı bilgiler şöyle:

  • Netflix üyeleri, Netflix üyesi olmayanlara göre 1,5 kat daha fazla Türk yapımı izliyor.
  • Netflix’te Türk dizi ve filmlerini izleyenlerin Türkiye’yi turist olarak ziyaret etme olasılığı, izlemeyenlere göre 2,6 kat daha fazla. Dünya çapında turist ilgisi en fazla artan üç ülke sırasıyla Brezilya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.
  • Diziler ve filmler de Türkçeye olan ilgiyi artırdı. Netflix’te yerel yapımları izleyen bireyler arasında “Türkçe öğrenmek istiyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlere göre 4,6 kat daha fazla. Türkçeye olan ilginin en fazla arttığı ülke ABD’dir.
  • Netflix’te yerli yapımları izleyenler arasında “Türk kültürüne ilgim var” diyenlerin oranı, izlemeyenlere göre yüzde 29 daha fazla. Emsal formda Türk mutfağına ilgi yüzde 29, Türk tarihine ilgi yüzde 27, Türk edebiyatına ilgi yüzde 22 artıyor.
  • Netflix’te yerel yapımları izleyenlerin Türkiye halkıyla tanışma ve iş yapma isteği yüzde 27 artıyor. “Yerli yapımları izledikten sonra Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetleri satın alma isteğim arttı” diyenlerin oranı yüzde 17.
  • Araştırmaya göre Türk yapımlarını izleyen bireylerin Türk yönetmenlere olan ilgisi 4,6 kat, oyunculara olan ilgisi ise 4,9 kat artarken; Oyuncuların sosyal medyada takip edilme oranı ise 5,2 kat arttı.

Netflix’in paylaştığı bilgilere göre Netflix Türkiye imzalı dizilerden biri olan “Zeytin Ağacı” 45 ülkede “En İyi 10 Dizi”, 35 ülkede “Yakamoz S-245” listesine girdi. Bu yıl da vizyona giren “Sen Yaşamaya Bak” filmlerinde 76 ülkede yer alırken, “Aşk Taktikleri” 70 ülkede ‘En İyi 10 Film’ listesine girdi.

2023’te 190 ülkede yayınlanacak Netflix dizileri arasında Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in başrollerini paylaştığı “Şahmaran”, Perihan Mağden’in birebir romanı Yaratıldı’dan uyarlanan “Anneden kaçıyorduk”, yaratıldı. yönetmenliğini Çağan Irmak’ın üstlendiği film. üretenler var. Başrolünü Nejat İşler’in oynadığı “İyi Bir Adamın 10 Günü”, Beren Saat ile Kıvanç Tatlıtuğ’u yeniden hayata döndüren “İstanbul’a Son Çağrı” ve önümüzdeki yıl başrollerini Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği “Ayzek ile Bir Gece”. platformda olacak. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu