Haber

AP, Sovyet dönemindeki Holodomor olayını Ukraynalılara karşı soykırım olarak kabul etti

Avrupa Parlamentosu (AP), Sovyetler Birliği döneminde yaklaşık 4,5 milyon Ukraynalı’nın hayatını kaybettiği, “büyük kıtlık” olarak da bilinen “Holodomor” olayını soykırım ilan etti.

AP Genel Konsey oturumunda yapılan oylamada 507 kabul, 12 ret ve 17 çekimser oy kullanıldı.

AP’den oylamanın ardından yapılan yazılı açıklamada, “AP milletvekilleri milyonlarca Ukraynalı’nın ölümüne yol açan bu eylemleri şiddetle kınıyor. Tüm ülke ve kurumlara olayı soykırım ilan etmesi çağrısında bulunuyor.” söylendi.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki mevcut suçlarının geçmişini hatırlattığı ve “Rus rejiminin bekasını sağlamak için tarihi hafızayı manipüle ettiği” belirtildi.

Açıklamada, AP’nin Rusya’nın bu ülke halkına karşı işlediği Ukrayna’nın sivil enerji altyapısının kasten tahrip edilmesi gibi bir kez daha işlediği korkunç suçları da kınadığı belirtildi.

özür dilemek

Açıklamada, Rusya’nın Sovyet dönemindeki Ukrayna’daki mevcut stratejisiyle paralellikler kurulduğu, Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlal edildiği belirtildi.

“AP üyeleri, AB’yi ve üçüncü ülkeleri, Holodomor olayları ve totaliter Sovyet rejimi tarafından işlenen diğer suçlar konusunda bilinçlendirmeye çağırıyor. Sovyetler Birliği’nin halefi” onu bu hatalar için özür dilemeye çağırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu