Haber

Emlak vergisi ödemelerinde son gün yarın! Kaçıran faiziyle birlikte ödeyecek

Emlak vergisi ödemeleriyle ilgili milyonlarca gayrimenkul sahibine kritik haber geldi. Emlak vergisi ikinci taksit ödemelerinin yarın sona ereceği belirtildi.

ZAMANINDA ÖDENMEZSE CEZASI VAR

Emlak vergisi vaktinde ödenmezse, her ay için aşikâr oranda gecikme artırımı işlenecek. Dört yılda bir kurullar tarafından belirlenen emlak vergisine temel arsa ve arazi ünite kıymetleri, orta yıllarda tekrar değerleme oranının yarısı oranında yükseltiliyor.

YÜZDE 61,5 ORANINDA ARTIRIM BEKLENTİSİ

2023’te yine değerleme oranının açıklanmasıyla birlikte emlak vergisinin yaklaşık yüzde 61,5 oranında artırımlı ödenmesi bekleniyor. Örneğin, 100 TL emlak vergisi ödeyen bir gayrimenkul sahibi 2023 yılındaki artırım sonrası yaklaşık 161,5 TL ödeyecek.

ÖDEMELER BELEDİYELERDEN YAHUT E-DEVLET YOLUYLA YAPILABİLECEK

Geçen yıl gayrimenkul alanların bu yıl vergilerini ödemesi gerekecek. Bu yıl satın alınan mülkün birinci emlak vergisi ödemesi ise 2023’te başlayacak. Ödemeler gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurularak havale yoluyla veya e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF?

Emlak Vergisi Kanunu’na nazaran, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan toplumsal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sonları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ilişkin vergi oranları sıfıra iniyor. Pay ile bile olsa birden fazla konuta sahip olanlar muafiyetten yararlanamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu